خود ارضایی چیست و چگونه می توان آن را ترک کرد؟

0 44

خودارضایی روش تحریک جنسی است که به صورت انفرادی انجام می شود و نیازی به شریک جنسی ندارد و در این حالت فرد اندام های جنسی خود را تحریک می کند و از این طریق ممکن است ارضا شود. اگر این کار برای مدت طولانی تکرار شود، میتواند مشکلات روانی برای شخص ایجاد می کند. افراد متاهل و مجرد در هر دو گروه ممکن است خودارضایی کنند و برای درمان آن نیاز به مشاوره جنسی دارند.

به گفته بهترین روانشناس کودک، خودارضایی در کودکان و نوجوانان نیز وجود دارد، اما تفاوت خودارضایی با کودکان و بزرگسالان در این است که آنها لذت جنسی را تجربه نمی کنند، اما این کار را از روی کنجکاوی انجام می دهند و اگر مکرر باشد، باید مورد بررسی قرار گیرد زیرا در دراز مدت ممکن است برای آنها نیز مشکلاتی ایجاد کند.

خودارضایی در افراد متاهل باعث ایجاد هرج و مرج در زندگی زناشویی و رابطه جنسی با همسرشان می شود و حتی در دراز مدت باعث انحرافات جنسی، اختلال عملکرد جنسی، اکراه(بی میلی) جنسی و … می شود، بنابراین نباید نادیده گرفته شود.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

می توان از مشاوره قبل از ازدواج برای درمان و بهبود روابط خود با همسر استفاده کرد.

چرا مردم خودارضایی می کنند؟

افراد به دلیل عوامل مختلف که باید به درستی توسط متخصص تشخیص داده شوند، خودارضایی می کنند. بر اساس مطالعات مشاوره خانواده، خودارضایی می تواند به دلیل مشکلات زناشویی در جوانان در هنگام دوری از شریک عاطفی باشد. آنها ممکن است آنطور که می خواهند خودارضایی نکنند. برخی از افراد وقتی از رابطه جنسی لذت جنسی ندارند و راضی نیستند نیز ممکن است خودارضایی کنند. بنابراین، در چنین شرایطی، درمان مشکلات جنسی در مرکز مشاوره برای بهبود روابط بین زوجین مهم است. آنها باید از بیان چنین مشکلی اجتناب کنند، اما برای حفظ رابطه مهم است که آن را نادیده نگیرید و درمان مناسب را شروع کنند.

یکی دیگر از مواردی که باعث خودارضایی در فرد می شود وسواس است. وسواس به شدت زندگی و افکار فرد را تحت تأثیر قرار می دهد، به عبارت دیگر، رضایت فرد از این اختلال است، نه لذت و سایر مواردی که در بالا ذکر شد. به گونه ای که فرد از انجام آن لذت نمی برد اما توانایی قطع آن را ندارد و فقط وسواس تکرار را دارد و در مقابل توقف آن مقاوم است. داشتن افکار تکراری در مورد این موضوع نیز ممکن است ناشی از وسواس باشد، بنابراین باید مورد بررسی، تشخیص و درمان قرار گیرد تا فرد بتواند آن را کنترل کند. بسیاری از عوامل دیگر مانند استرس، فشار زندگی و غیره می توانند در ایجاد آن نقش داشته باشند.

خودارضایی چه عوارضی دارد؟

خودارضایی از نظر جسمی و روحی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد، به عنوان مثال، خودارضایی ضعف بدن و خستگی، سردرد، درد پا و کمر، مشکلات خواب و غیره را ایجاد می کند، همچنین باعث پایین آمدن تمرکز و افزایش مشکلات عصبی، پرخاشگری، احساس گناه و خود سرزنشی و افسردگی می شود. یکی از عوارض مهم خودارضایی پایین آمدن عزت نفس پایین شخص است.

خودارضایی یک رابطه سالم بین زوجین را به خطر می اندازد و ممکن است منجر به نارضایتی جنسی شود، و این باعث می شود که زوج به مرور زمان سرد شوند، بنابراین برای ترک آن باید اقدامی انجام داد.

چگونه جلوی خود ارضایی را بگیریم؟

یادگیری مهارت های جدید و سرگرم کردن خودتان با چیزهایی که ذهن شما را فعال نگه می دارد و بنابراین جایی برای فکر کردن به خود ارضایی نمی گذارد. حتی ورزش و فعالیت بدنی مانند شنا می تواند تأثیر بسیار مثبتی داشته باشد و میل به خودارضایی را کاهش دهد.

1. گذراندن وقت با دیگران

وقتی بتوانید رابطه خوبی با همسر، خانواده، دوستان و … برقرار کنید و خود را از نظر اجتماعی فعال نگه دارید، می توانید در کاهش آن موفق عمل کنید.

2. کمک مشاوران

از آنجا که خودارضایی یکی از عادات غلطی است که می توان آن را اعتیاد در نظر گرفت زیرا فرد آن را برای مدت طولانی تکرار می کند و این عادت اشتباه در زندگی او گسترش می یابد و در نتیجه اعتیاد همچنان ادامه دارد و از نظر احساسی، روانی و روانی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین به ترتیب برای ترک این رفتار نادرست و ترک این عادت مخرب، باید تصمیم قطعی برای ترک آن بگیرید. از روانشناسان و مشاوران در این زمینه کمک و راهنمایی بگیرید. مشاوران دلیل این خود ارضی را که در بالا ذکر شد، شناسایی کرده و بر اساس آن درمان را شروع می کنند.

 

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات