مشاوره جنسی: تلفنی و آنلاین

0 130

هر کسی سزاوار یک زندگی جنسی سالم و رضایت بخش است. روابط جنسی صمیمی با شریک عاطفی بخش مهمی از زندگی بزرگسالی است و این پتانسیل را دارد که یکی از جنبه های مفید زندگی ما باشد. اگر از زندگی جنسی خود راضی هستیم، اغلب در زمینه های دیگر زندگی نیز خوشحال خواهیم بود.

جامعه – به ویژه رسانه ها – گاهی اوقات دچار وسواس جنسی می شود. هزاران مقاله آنلاین وجود دارد که نکات و ترفندهایی را برای بهبود زندگی جنسی شما ارائه می دهد، و ما دائماً با تصاویر و ایده آل های بدن عالی، شریک زندگی عالی و رابطه جنسی بی نقص بمباران می شویم. با این حال، وقتی زندگی جنسی ما با آن استانداردهای غیرممکن رسانه ای مطابقت ندارد، این جاست که مشکلاتی برای زندگی جنسی ما میتواند ایجاد شود.

حدود 43 درصد از مردان و 35 درصد از زنان در مقطعی از زندگی خود دچار اختلال عملکرد جنسی می شوند. با این حال بسیاری از افراد، از مراجعه به متخصص برای حل مشکلات جنسی به دلایل مختلف مردد هستند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

در یک مطالعه اخیر که بر روی 365 زوج انجام شد، مشاوره جنسی، مشکل ارائه شده را برای 65٪ از مراجعان حل کرد (از 35٪ دیگر، عملکرد جنسی افراد با اختلال مواجه شده بود). مشاوره جنسی محرمانه می تواند طیف وسیعی از نگرانی های جنسی را به سرعت و به طور موثر برطرف کند و به شما فرصت میدهد که از زندگی جنسی با شریک عاطفی خود نهایت لذت را ببرید.

مشاوره جنسی برای زوجین

زوج‌ها معمولاً در طول رابطه خود در یک مقطع زمانی با مشکلات جنسی مواجه می‌شوند. وقتی رابطه جنسی برای یک یا هر دو شریک ناخوشایند می شود، می تواند تأثیر فاجعه باری بر رابطه و زندگی شما داشته باشد. مشکلات جنسی ممکن است نتیجه مجموعه ای از عوامل روانی، فیزیکی یا رابطه ای بین طرفین باشد. مشاوره جنسی برای زوج ها با پرداختن به علائم مسائل جنسی و علل زمینه ای به طور کلی به نگرانی ها می پردازد.

مشکلات جنسی رایج برای زوج ها عبارتند از:

 • میل جنسی ناهماهنگ
 • از دست دادن علاقه یا میل جنسی
 • نارضایتی جنسی
 • فقدان صمیمیت عاطفی
 • اضطراب عملکرد
 • خیانت
 • کسالت جنسی
 • رفتارهای جنسی اجباری

رضایت جنسی شامل عشق، شهوت، ارتباط، سرگرمی، اشتیاق، لذت و لذت است…

بسیاری از زوج ها نمی دانند چگونه میل جنسی خود را با شریک زندگی خود در میان بگذارند، یا احساس می کنند آگاهی کامل در خصوص بهترین راه ها برای داشتن یک تجربه جنسی عمیقا رضایت بخش را ندارند.

مشاوره رابطه جنسی می تواند بر روی آن قسمت هایی از زندگی جنسی شما که نیاز به بهبود دارد، تغییر ایجاد کند و ابزارهایی را برای ایجاد زندگی جنسی مورد نظر در اختیار شما قرار دهد. اگر شریک زندگی شما اصرار دارد که برای رسیدگی به یک مشکل جنسی که تجربه می کنید، خودتان در مشاوره شرکت کنید، ما در مرکز مشاوره نیک داد فعالانه شما را تشویق می کنیم که با هم شرکت کنید. شما میتوانید از مشاوره های ما به صورت تلفنی، آنلاین و یا حضوری استفاده کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

مشاوره انفرادی جنسی و صمیمیت

چه در یک رابطه باشید و چه مجرد، مشاوره جنسی می تواند عزت نفس و اعتماد به نفس جنسی شما را بهبود بخشد. سکس درمانی یا مشاوره جنسی جنبه های مختلفی دارد – می توانید احساسات و افکار خود را در مورد رابطه جنسی و صمیمیت بررسی کنید و علائم فیزیولوژیکی یا رفتارهای جنسی را که باعث نگرانی شما می شود را بررسی کنید.

دلایل رایجی که افراد به دنبال مشاوره جنسی هستند عبارتند از:

 • به دنبال بهبود عملکرد جنسی
 • مسائل خیانت
 • نگرانی از تصویر بدن
 • مشکلات ارگاسمیک
 • درد جنسی
 • انزال زودرس یا تاخیری
 • مشکلات نعوظ
 • اضطراب ناشی از بی تجربگی جنسی
 • آسیب جنسی در گذشته
مشاوره جنسی یک درمان کاملا مبتنی بر گفتار است. اگرچه هیچ تماس فیزیکی در طول جلسه وجود ندارد، مشاور یا روانشناس شما ممکن است تمریناتی را در خانه به شما بدهد تا خودتان یا با همسرتان تمرین کنید. این وظایف ممکن است شامل تمرکز حواس، تمرینات ارتباطی و/یا فعالیت‌های بدنی باشد که می‌توانید آنها را انجام دهید. تمرکز اصلی در موضوع مشاوره جنسی، افزایش رفاه جنسی و ارتباط صمیمی واقعی با خود و سایر افراد است.

مشکلات پورنوگرافی

عده ای از افراد برای ارضای نیازهای جنسی و یا تقویت آن به سراغ پورنوگرافی می روند فارغ از اینکه چه مشکلات روانی می تواند برای آن ها ایجاد کند. میل به تماشای فیلم های مستهجن اجباری و میل به خودارضایی با پورن میتواند بر هر انگیزه ای برای داشتن رابطه جنسی با شریک زندگی تان غلبه کند. اشتغال ذهنی به پورن و خودارضایی صرفاً یک رفتار جنسی اجباری، غلط و مضر است.

ممکن است احساس کنید که مجبور هستید تمام وقت خود را صرف تماشای فیلم های پورن کنید و زمان کمتری را برای همسر، فرزندان، خانواده و دوستان خود بگذارید. یک زندگی جنسی سالم یک زندگی جنسی متعادل است! اگر عادات استفاده از پورن و خودارضایی در شما وجود دارد و می خواهید رفتار خود را تعدیل کنید، مشاوره جنسی تخصصی می تواند به شما کمک کند.

علائم رایج استفاده از پورنوگرافی مشکل ساز عبارتند از:

 • اشتغال شدید به پورن و خودارضایی
 • فرکانس فزاینده خودارضایی
 • وقتی خودارضایی نمی کنید احساس اضطراب می کنید
 • احساس عدم ارضای خودارضایی و/یا رابطه جنسی
 • تلاش برای کاهش یا توقف رفتار ناموفق است
 • نادیده گرفتن مسئولیت های مهم برای خودارضایی
 • ادامه درگیر شدن در رفتارهای اجباری علیرغم پیامدهای منفی

در حالی که تماشای پورن نمی تواند بخشی از یک زندگی جنسی سالم باشد، استفاده اجباری می تواند منجر به انزوای اجتماعی و ناتوانی در حفظ روابط صمیمی شود. اگر احساس می‌کنید رفتارهای اجباری شما را از داشتن یک زندگی سازنده، معنادار و متعادل باز می‌دارد، درخواست کمک ضروری است. مشاوره جنسی حمایت از زندگی برای مسائل پورنوگرافی به شما کمک می کند تا به الگوهای رفتاری مخرب جنسی رسیدگی کنید و آنها را با الگوهای سالم جایگزین کنید. درمان مؤثر و مبتنی بر شواهد برای استفاده از پورن و خودارضایی شامل درمان شناختی رفتاری، و درمان پذیرش و تعهد است.

مسائل جنسی در حال ظهور و LGBTIQ

مسائل جنسی می تواند منبع اضطراب، درگیری و شک به خود باشد. جوانی که در حال بررسی تمایلات جنسی خود است، ممکن است آن را زمانی گیج کننده و چالش برانگیز بیابد. همچنین ممکن است والدین با جنسیت نوظهور پسر یا دخترشان – چه دگرجنس‌گرا- و نحوه بیان این تمایلات جنسی مشکل ساز شوند.

افرادی که خود را همجنس‌گرا، لزبین، دوجنس‌گرا، تراجنسیتی، اینترسکس یا دگرباش می‌شناسند (LGBTIQ) ممکن است مشکلات جنسی عمومی را تجربه کنند، اما ممکن است با مسائل و نگرانی‌های مربوط به رابطه و جنسی نیز مواجه شوند:

 • بیرون آمدن
 • هوموفوبیا
 • مدیریت روابط در دنیایی عمدتاً دگرجنس گرا

مشاوران و روانشناسان نیک داد در زمینه مسائل جنسی، آموزش و تجربه زیادی در کار با افراد مختلف در مورد مسائل جنسی، جنسیت و جهت گیری دارند. ما متعهد هستیم که از مراجعین مان با مشاوره موثر، محترمانه و مبتنی بر شواهد برای رسیدگی به بسیاری از مسائل مختلف حمایت کنیم.

مشاور جنسی چگونه می تواند کمک کند؟

مشاوره جنسی کافی و جامع حتی پس از گذشت مدت کوتاهی می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت روانی و جنسی یک فرد یا زوج در حال درمان داشته باشد. با این حال، اثربخشی درمان در نهایت به تمایل فرد در درمان برای پذیرش مفاهیم ارائه شده در طول یک جلسه بستگی دارد.

اکثر متخصصان موافقند که مشاوره درمان جنسی – مانند سایر روش های درمانی – زمانی مفیدتر است که همه طرف ها صادقانه نگرانی های مطرح شده را در نظر بگیرند و تلاش مشترک برای رفع آنها انجام دهند.

از سکس درمانی می توان برای رفع موارد زیر استفاده کرد:

 1. کمبود میل جنسی
 2. صمیمیت بعد از خیانت
 3. نابرابری زن و شوهر در میل جنسی
 4. صمیمیت بعد از بچه دار شدن
 5. مقاربت دردناک
 6. پارافیلیا یا تمایلی که باعث ناراحتی فرد می شود
 7. اعتیاد به جنسی و/یا رفتار اجباری
 8. مشکلات در رسیدن به ارگاسم.

مشاوره سکس درمانی به این مسائل محدود نمی شود، اما اینها برخی از رایج ترین دلایلی است که یک فرد یا زوج ممکن است به دنبال یک مشاور سکس تراپیست باشند.

محدودیت ها و نگرانی های رابطه جنسی

از آنجایی که رابطه جنسی می تواند موضوعی بحث برانگیز باشد که ممکن است علاوه بر دیدگاه های سیاسی و مذهبی، ارزش های شخصی را نیز به چالش بکشد، ممکن است رابطه جنسی برای برخی افراد دشوار باشد. سکس درمانگران یا مشاوران جنسی به طور ویژه آموزش دیده اند تا به افراد کمک کنند بتوانند روابط جنسی با کیفیت تری را تجربه کنند. یک یا چند مورد از این عوامل ممکن است توسط فرد در سیستم اعتقادی درمان به خطر بیفتد، به همین دلیل است که برای افراد مهم است که با دقت یک درمانگر جنسی را انتخاب کنند که با آن احساس راحتی می کنند.

چه زمانی مشاوره جنسی پیشنهاد می شود؟

در بسیاری از موارد، افراد به صورت کوتاه مدت در جلسات مشاوره جنسی شرکت می کنند (البته در برخی موارد، یک رویکرد مداوم یا طولانی مدت برای مشاوره مورد نیاز است). یک برنامه درمانی خاص به شدت بر نیازهای فردی فرد یا زوج در درمان تکیه خواهد داشت.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا یک فرد ممکن است مشاوره جنسی را انتخاب کند، اما اغلب به افرادی توصیه می شود که اگر کیفیت زندگی آنها تحت تأثیر عملکرد یا میل جنسی آنها قرار می گیرد و یا برای  نوجوانانی که گیج یا نگران مسائل جنسی هستند، بهتر است از یک مشاور در این خصوص کمک بگیرند.

مشاوران و روانشناسان رابطه جنسی و صمیمیت

مسائل جنسی می تواند بر سلامت شخصی و کیفیت رابطه جنسی شما تأثیر زیادی بگذارد. مشاوران جنسی نیک داد برای کمک به شما در شناسایی و رسیدگی به این مسائل آموزش دیده اند. مرکز مشاوره نیک داد یک فضای محرمانه برای شما و/یا شریک زندگیتان ارائه می دهد تا به شما در درک بهتر مسائلی که در حال حاضر با آن روبرو هستید کمک کند. ما شما را تشویق می‌کنیم که راه‌های جدیدی برای مدیریت این مسائل بیابید و تغییرات لازم را برای بهبود روابط خود با دیگران و خودتان ایجاد کنید.

سوالات متداول مشاوره جنسی

1. آیا هورمون ها می توانند تمایلات جنسی شما را تغییر دهند؟

جنسیت جنبه ناشناخته ای از طبیعت انسان است، به ویژه به این دلیل که بسیاری از عوامل مختلف در آن نقش دارند.

هورمون ها میل جنسی شما را تنظیم و تحت تاثیر قرار می دهند. در واقع، ممکن است متوجه شوید که تمایلات جنسی شما در زمان های مختلف کم و بیش فعال می شود. این چرخه ها می توانند نوسانات هورمونی باشند، یا حتی می توانند ماه ها در یک زمان ادامه داشته باشند، اما این چرخه ها بسیار طبیعی هستند و تقریباً همه آن ها را تجربه می کنند.

تمایلات جنسی نیز می‌تواند در مراحل مختلف زندگی نوسان داشته باشد – برای مثال، زنان یائسه ممکن است سیل هورمون‌هایی را تجربه کنند که می‌تواند میل جنسی آنها را افزایش یا کاهش دهد، اما حقیقت این است که هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد، و پیش‌بینی اینکه هورمون‌ها چگونه خواهند بود، دشوار است. تعامل با تمایلات جنسی به طور کلی، تمایلات جنسی یک طیف پیچیده است که می تواند در طول زندگی شما تغییر کند. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با یک مشاور جنسی در ارتباط باشید.

2. چگونه با تمایلات جنسی خود ارتباط سالم برقرار کنیم؟

سلامت جنسی یکی از اجزای مهم انسان بودن است و با سایر جنبه های زندگی شما در تعامل است تا بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل مهم است که درباره خود و تمایلات جنسی منحصر به فرد خود بیشتر بدانید. یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار مشاوره است. اغلب ما فشار زیادی را برای داشتن بهترین و تاثیرگذارترین زندگی جنسی احساس می کنیم و بیشتر این فشار از سوی رسانه ها و همسالان ما می آید. اما حقیقت این است که همه افراد متفاوت هستند. به همین دلیل است که مشاوره جنسی می تواند به شما کمک کند تا بیشتر در مورد خودتان، هویت جنسی منحصر به فرد خود و آنچه که رفاه کلی جنسی شما را بهبود می بخشد، بیاموزید.

3. آیا تمایلات جنسی یک انتخاب است؟

در حالی که علم دقیقاً در مورد اینکه کدام عوامل بیولوژیکی و محیطی برای تعیین تمایلات جنسی افراد با یکدیگر همگرا هستند، مشخص نشده است، آنچه از شواهد واضح است این است که تمایلات جنسی یک انتخاب نیست. تمایلات جنسی شما حالتی از وجود است که اغلب از قبل حتی قبل از تولد شما تعیین شده است و می تواند تحت تأثیر عوامل اولیه زیستی یا محیطی قرار گیرد. تمایلات جنسی نیز می‌تواند سیال باشد، و بسیاری تمایلات جنسی را یک طیف یا یک مقیاس کشویی می‌دانند.

4. آیا طبیعی است که تمایلات جنسی خود را زیر سوال ببرید؟

زیر سوال بردن تمایلات جنسی یک تجربه بسیار عادی و معمولی است. یک مطالعه آمریکایی نشان داد که از هر 3 هزار نفر، 1 نفر خود را «کمتر از 100 درصد مستقیم» می‌دانست، به این معنی که جنسیت خود را زیر سؤال می‌بردند و آن را روان می‌دانستند. هرچه بیشتر در مورد تمایلات جنسی انسان بیاموزیم، آگاه تر می‌شویم که تمایلات جنسی تغییرپذیر است، می‌تواند سیال باشد و در یک طیف وجود دارد – همه افراد به طور منظم در یک دسته قرار نمی‌گیرند. زیر سوال بردن تمایلات جنسی در واقع بخش بسیار طبیعی و سالمی از خودشناسی است.

5. چگونه می توان تمایلات جنسی را تشخیص داد؟

درک تمایلات جنسی شما می تواند دشوار باشد، به خصوص به خاطر مسائل فرهنگی که در کشور وجود دارد. گاهی اوقات، مطالبی که از رسانه‌ها مصرف می‌کنیم و اطرافیانمان می‌توانند ایده‌هایی درباره تمایلات جنسی ایجاد کنند که ما درونی‌سازی می‌کنیم، و این ایده‌ها به خودمان تبدیل می‌شوند. این امر می تواند درک کامل یا کنار آمدن با جاذبه جنسی خود برای دیگران را برای افرادی که ممکن است دگرجنسگرا نباشند دشوارتر کند. داشتن یک زندگی جنسی شاد، رضایت بخش و عشقی، هسته اصلی سلامت روانی شما و یک حق اولیه انسانی است.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

منبع lifesupportscounselling
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات