کدام نوع مشاوره مناسب شماست: مشاوره جنسی یا زوج درمانی؟

0 89

روابط صمیمانه ما می تواند منبع بزرگ ترین شادی ها و در عین حال تبدیل به بزرگترین ناامیدی ها و ناراحتی های ما باشد!

اگر در رابطه خود با مشکلاتی روبرو هستید، احتمالا می‌دانید که اگر با شخصی زندگی کنید اما نتوانید با اون به شکل درست و معناداری ارتباط برقرار کنید، چقدر دردناک خواهد بود.

خوشبختانه مشاوره و روان درمانی میتواند به حل این مشکلات کمک بسیار زیادی کند. با این حال شما ابتدا باید کمی آگاهی در خصوص نوع مشکلی که با آن سر میکنید کسب کنید. آیا مشکلاتی که اکنون دارید از نوع مشکلات روابط جنسی با همسرتان است؟ یا اینکه اکثر مشکلات مربوط به مهارت ارتباطی، ارتباط موثر و نحوه گفت و گو می شود؟ دانستن این که در حال حاضر در کدام بعد از زندگی دچار مشکل هستید میتواند به شما در مشاوره تخصصی گرفتن کمک بسیار زیادی کند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ما در این مطلب به بررسی تفاوت های مشاوره جنسی و مشاوره زوج درمانی می پردازیم. هر چند که هر دو این نوع درمان ها در نهایت مربوط به زوجین می شود. اما تفاوت های بسیار زیادی در آن ها وجود دارد که شما می بایست متناسب با نوع مشکلاتی که در حال حاضر دارید نسبت به درمان آن ها اقدام کنید. با نیک داد همراه باشید.

گفتن این که اکثر زوج ها نوعی مشکل رابطه جنسی دارند، احتمالاً چیز عجیبی نیست. این مسائل می تواند از اختلاف نظر در مورد مقدار عشق ورزی و سرعت آمیزش جنسی گرفته تا ترجیحات شخصی مانند استفاده یا عدم استفاده از لوازم جنسی متغیر باشد.

هنگامی که یک زوج مشکلات ارتباطی یا سایر مسائل مربوط به رابطه را تجربه می کنند، این چالش ها اغلب در تمایل یا توانایی زوج برای صمیمیت و جنسی ظاهر می شود.

اگرچه برخی از انواع مشاوره های زوج درمانی بدون شک می تواند در چنین شرایطی کمک کننده باشد، اما سوال مهم این است:

از کجا می دانید که الان شما باید از یک متخصص مشاور زوج درمانی کمک بگیرید یا از یک متخصص مشاوره جنسی؟ در ادامه به این موضوع بیشتر می پردازیم.

تفاوت بین مشاوره زوج درمانی و مشاوره جنسی

اگرچه مشاوره زوجین و مشاوره جنسی شباهت‌های زیادی دارند، اما تفاوت‌هایی وجود دارد که شایان ذکر است. مهمترین تفاوت تمرکز بر خود موضوع رابطه جنسی است.

مشاوره زوجین یا زوج درمانی معمولاً با مسائل ارتباطی، مهارت های حل مسئله و حل تعارض سروکار دارد، اما این مسائل ممکن است مستقیماً با زندگی جنسی زوجین سروکار داشته باشد یا نباشد. اما، وقتی زوج‌ها در مشاوره رابطه جنسی شرکت می‌کنند، قطعاً مسائل مربوط به رابطه جنسی در دستور کار مشاور درمانگر قرار می‌گیرد. در واقع، معمولاً تمرکز اصلی کاری است که باید انجام شود.

علاوه بر این، مشاوران زوج درمانی، آموزش های متفاوتی با درمانگرهای جنسی دارند.

برای واجد شرایط بودن، یک مشاور یا درمانگر نه تنها باید یک متخصص روانشناسی دارای مجوز باشد، بلکه باید آموزش های خاصی در تمام جنبه های جنسیت انسانی و صدها ساعت تمرین در ارائه خدمات جنسی داشته باشد.

موضوعاتی که در مشاوره زوج درمانی مطرح می شود

همانطور که گفته شد در جلسات مشاوره زوج درمانی، درمانگر بالینی موضوعاتی که در نظر میگیرد عموما شامل موارد زیر است:

  • ایجاد رابطه از طریق ارتباط موثر
  • چگونه اختلاف نظرها را مدیریت کنیم
  • برای کمک به درک دیدگاه های یکدیگر، مسائل خود را آشکارا بیان کنید.
  • مدیریت خشم و ناامیدی.

موضوعاتی که در مشاوره جنسی مطرح می شود

مشاوره جنسی در ابتدا برای کمک به زنانی بود که قادر به ارگاسم نبودند و مردانی که کنترل انزال خود را نداشتند. در حالی که درمانگران جنسی هنوز این مشکلات را درمان می کنند، بسیاری از افراد می توانند با مطالعه برخی کتابها و مقالات مناسب تا حدی بر این مشکلات غلبه کنند.

علاوه بر مشکلاتی که باعث کمک به خود می شود، برخی از مسائل جنسی منشأ پزشکی دارند، مانند فشار خون بالا، سطوح پایین تستوسترون و عوارض جانبی داروها. در واقع، اگر مشکلات فوق را تجربه می کنید، اولین جایی که باید برای کمک به آن مراجعه کنید باید، متخصص زنان یا متخصص اورولوژی باشد.

با این حال، اگر درمان پزشکی مشکلات شما را برطرف نمی کند، وقت آن رسیده است که از یک متخصص مشاوره جنسی کمک بگیرید، به خصوص اگر موارد زیر را تجربه می کنید:

1. از دست دادن میل جنسی

علاوه بر علل احتمالی پزشکی که در بالا ذکر شد، مسائل مربوط به رابطه، اضطراب، افسردگی و استرس همگی می توانند در کاهش میل جنسی نقش داشته باشند.

درمانگران جنسی می توانند با پزشکان شما همکاری کنند تا دلایل پزشکی کاهش میل جنسی شما را تشخیص داده و درمان کنند. هر گونه رابطه یا مسائل مربوط به سبک زندگی را که به کاهش میل جنسی شما کمک می کند، شناسایی کرده و با تغییر الگوهای فکری، رفتارها به شما کمک کنند تا میل جنسی خود را بازیابی کنید.

2. مشکلات نعوظ

عوامل زیادی نیز می توانند در مشکلات نعوظ نقش داشته باشند – از جمله الکل، سیگار کشیدن، بیماری زمینه ای، داروها، مشکلات رابطه، اضطراب، استرس و افسردگی. در حالی که برخی داروهای تجویزی می‌توانند به مردان مبتلا به مشکلات نعوظ کمک کنند، این داروها فقط علائم این مشکل را درمان می‌کنند و معمولاً زمانی مؤثرتر هستند که با نوعی از درمان جنسی ترکیب شوند که به علل زمینه‌ای مشکلات نعوظ فرد می‌پردازد.

3. اختلاف در میل جنسی

غیرمعمول نیست که دو نفر در یک رابطه، میل جنسی مشابهی داشته باشند اما در مورد میزان یا دفعات رابطه جنسی تفاوت داشته باشند. اگرچه ممکن است مسائل مربوط به رابطه و سایر استرس های زندگی درگیر باشد، اما بسیاری از اوقات هیچ دلیل روشنی برای تفاوت در میل وجود ندارد. مشاور جنسی می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا با یکدیگر همکاری کنند و در مورد اختلافات خود مصالحه کنند تا خواسته‌های هر دو طرف برآورده شود.

4. مقاربت دردناک

زنان به دلایل مختلفی از جمله واژینیسموس، اندومتریوز، عفونت های دستگاه تناسلی، تحمل کم غیرمعمول درد، سابقه ضربه جنسی، مشکلات رابطه، اضطراب و استرس، درد را در حین مقاربت تجربه می کنند.

یک متخصص مشاوره جنسی می‌تواند به تعیین علل ریشه‌ای هر درد در حین مقاربت کمک کند، و همچنین مطمئن شود که شما مؤثرترین درمان فیزیکی و روانی ممکن را دریافت می‌کنید.

5. بیزاری جنسی

افرادی که از بیزاری جنسی رنج می برند نه تنها تمایلی به رابطه جنسی ندارند، بلکه حتی از فکر داشتن رابطه جنسی نیز بیزاری شدیدی را تجربه می کنند. بیزاری جنسی در زنان شایع تر از مردان است و معمولاً نتیجه یک تجربه آسیب زا قبلی (مانند تجاوز جنسی) است که برای حل این مشکل باید تحت نظر مشاوره روان درمانی قرار بگیرند.

آیا مشاوره جنسی برای شما مناسب است؟

اگر شما و همسرتان هر یک از این مشکلات را تجربه می کنید و هر دو متعهد به همکاری برای حل مشکل هستید، مشاوره جنسی می تواند کمک کند.

در واقع، گزارشی که در سال 1997 توسط ژورنال سکس و درمان زناشویی منتشر شد، نشان داد که مشاوره جنسی از هر سه زوجی که شرکت می کنند، به دو زوج کمک می کند، صرف نظر از مسائل خاصی که با آن مواجه می شوند، جنسیت فرد دارای مشکلات یا هر سابقه ای ضربه جنسی.

همانطور که گفته شد، تصمیم در مورد اینکه آیا باید به دنبال مشاوره زوج درمانی  باشید یا کمک خاصی که فقط یک درمانگر جنسی می تواند ارائه دهد، تا حد زیادی ذهنی است. در هر صورت، مشاوره حرفه ای، روان درمانی و مشاوره روابط جنسی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا شادی و صمیمیت را به رابطه خود بازگردانید و زندگی جنسی خود را بهتر از همیشه کنید!

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو وقت مشاوره با ما تماس بگیرید. یا از طریق دکمه رزرو، اقدام کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات