خداحافظی با مشکلات زناشویی به کمک جلسات زوج درمانی

0 21

احتمالا شما هم افرادی را دیده اید که با همسرشان اختلاف دارند و به هر بهانه ای که شده با یکدیگر دعوا و مرافعه میکنند. یا ممکن است که خودتان نیز دچار این مشکل شده باشید! گاهی به خاطر همین بحث و دعواها، کمتر کسی حاضر میشود که با این خانواده معاشرت داشته باشد.

به نظر شما چه کسانی در این دعواها آسیب بیشتری میبینید؟ آیا به کودکان توجه می شود؟

و موضوعات و چالش مختلفی که در زندگی زناشویی ایجاد می شود همه و همه به کمک مشاوره خانواده و روش های زوج درمانی قابل مدیریت کردن هستند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

اگر دوست دارید که از شر این چالش های خانوادگی خلاص شوید و از شیرینی های زندگی متاهلی لذت ببرید، جای درستی آماده اید.  ما در این مطلب به این موضوعات میپردازیم. با نیک داد همراه باشید.

اختلافات زناشویی در میان خانواده های ایرانی

البته طبیعی است که میان هر زن و شوهری اختلاف و دعوا پیش بیاید.اصولا به قول قدیمی ها ، دعوا نمک زندگیه..اما بعضی وقت ها ممکنه این نمک غذا رو شور کنه و دیگه نشه از گلو پایینش داد.
اختلافات زن و شوهری هم همینطوری هستند.به خاطر داشته باشید که شما و همسرتان احتمالا از دو اقلیم، فرهنگ، شرایط زیستی و فکری متفاوتی هستید و علیرغم همه این تفاوت ها تصمیم گرفته اید که با یکدیگر زندگی کنید و این تصمیم نیازمند مقادیر زیادی تعهد و مسئولیت پذیری است.

کودکان قربانیان مشکلات زناشویی هستند

شما و همسرتان باید بپذیرید که دیگر مجرد نیستید و قبول کردن این مسئله باعث می شود که مسئولیت های زمان تاهل را جدی تر بگیرید.

عامل دیگری که در این میان به اختلافات زناشویی دامن می زند این است که خیلی وقت ها زن و مرد تفاوت های اساسی میان جنس خود را فراموش می کنند. پس از گذران دوران نامزدی و اوقات خوش عاشقانه ناگهان خود را با انبوهی از مسئولیت ها مواجه می بینند و تفاوت های ساختاری میان زن و مرد هم باعث می شود که شیوه پذیرش این مسئولیت ها پیچیده تر شود.

شما دیگر در دوران پدرها و مادرهایتان زندگی نمی کنید که بگویید اختلافات خود به خود حل خواهند شد و احتمالا زن کوتاه خواهد آمد و همه چیز تقسیم بندی های خاص خود را دارد. مرد قرار است در بیرون از منزل کار کند و به اصطلاح نان آور خانه باشد و زن نیز به امور منزل رسیدگی کند و مطیع امر همسر خود باشد و در این میان اگر اختلافی هم پیش آمد به خاطر بچه ها سکوت کرد.

شاید در گذشته این روش جواب می داد. قضاوتش بر عهده ما نیست. اما امروزه دیگر نمی توان چنین توقعاتی از هر دو طرف رابطه داشت، نه مرد حاضر است دیگر به تنهایی نان آور باشد و نه زن می تواند از صبح تا به شب در خانه تنها بماند. خواسته ها و نیازها تغییر کرده و باید پاسخ درستی به آن ها داده شود وگرنه اختلافات زناشویی کار را به جاهای باریکی خواهند رساند.

مشکلات عدم از استفاده از زوج درمانی برای حل اختلافات بزرگ زناشویی

به گفته متخصصین روانشناسی اگر از زوج درمانی برای حل مشکلات بزرگ زناشویی استفاده نشود احتمالا کار به جایی خواهد رسید که یا ناچار به طلاق خواهید بود و یا این که مجبور میشوید به زندگی بدون عشق خود در کنار همسر ادامه دهید.
عاقبت هر دو راه روشن و واضح است و ما این جا نمی خواهیم که درباره عواقب طلاق یا زندگی بدون عشق و لذت صحبت کنیم. خودتان احتمالا می دانید که این مسئله چه تاثیری بر زندگی خود و کودکانتان خواهد گذاشت. زندگی بدون عشق و لذت موجب می شود که بنیان خانواده تعریف خود را از دست بدهد و بیش از این که شما با یکدیگر زن و شوهر باشید، هم خانه هستید.
مسئله دیگری که در این جا هم مطرح است، فرزندانتان است که در این میان نقش سنگ زیرین آسیاب را ایفا خواهند کرد. تاکید می کنیم که دیدن عشق میان شما و همسرتان به کودک نیز شادی و نشاط می بخشد و موجب رشد و بلوغ سالم و به هنجار وی خواهد شد.

برخی از عواقب عدم درمان مشکلات زناشویی

  • از بین رفتن صمیمیت میان زن و شوهر
  • از بین رفتن اعتماد متقابل
  • امکان بروز خیانت های جنسی و عاطفی
  • آسیب های روحی کودکان

حالا خود می توانید قضاوت کنید. اگر به راستی با همسرتان اختلاف دارید و فکر می کنید که دیگر خود به تنهایی قادر به حل این اختلافات نیستید با خود صادق باشید. به تمام جنبه های این مسئله فکر کنید و سپس دست به اقدام بزنید.

زوج درمانی روشی عالی جهت حل مشکلات زناشویی است

زوج درمانی؛ روشی عالی جهت حل مشکلات زناشویی

زوج درمانی بهترین عملکردی است که می توانید در برابر چنین اختلافاتی داشته باشید. برخی مواقع حضور یک شخص ثالث بی طرف بهترین کاری است که می توانید انجام دهید. زوج درمانگر به صحبت های هر دو شما گوش خواهد کرد و بدون این که قضاوتی داشته باشد نکاتی را به شما گوشزد خواهد کرد که احتمالا در طول این اختلافات مغفول مانده اند.
زوج درمانگر بینش جدیدی را نسبت به رابطه و زندگی برایتان به وجود خواهد آورد که از طریق آن می توانید شیوه های متفاوت تری را برای حل اختلافات زناشویی به کار بگیرید.

برخی از نتایج جلسات زوج درمانی

در ادامه به برخی از بهترین نتایجی که می توانید در طول جلسات زوج درمانی به دست آورید اشاره می کنیم:

  • یاد گرفتن مهارت های جدید برای حل مشکلات قدیمی
  • بهبود شیوه های ارتباط برقرار کردن
  • یاد گرفتن مهارت های کلامی
  • بهبود مهارت های ابراز احساسات
  • تقویت حس همدلی و مسئولیت پذیری زوجین

کلام آخر

نکته ای که باید بدانیم این است که هیچ روش ثابتی برای حل مشکلات و اختلافات بین زوجین وجود ندارد. شاید یک روش برای یک زوجی جواب بدهد و برای زوج دیگر متفاوت باشد. زیرا هیچ دو زن و شوهری عین هم نیستند و از باورهای و آداب و ارزش های متفاوتی برخوردارند. بنابراین نمی توان درمان ثابت و یکسانی را برای همه افراد تجویز کرد.

اما نکته فوق العاده ای که درباره جلسات زوج درمانی در مرکز مشاوره نیک داد وجود دارد این است که زوج درمانگر شما با آرامش به صحبت هایتان گوش می دهد و بدون این که قضاوتی داشته باشد از تکنیک های مختلفی برای بازیابی علت اصلی و ریشه ای اختلافات فی ما بین استفاده می کند.

منبع : couplestherapy

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات