ضرورت های استفاده از مشاوره کودک و نوجوان در خانواده ها

دلیا‌هایی که باید از مشاوره کودک و نوجوان استفاده کنید

0 174

اگر فرزند کودک یا نوجوانی داشته باشید یا حداقل با این محیط آشنایی داشته باشید، می‌دانید که چقدر تربیت آن‌ها سخت و طاقت‌فرسا است. اما اگر در این مسیر از کمک استفاده کنید، می‌توانید دردسرهای مربوط به خودتان را به حداقل ممکن برسانید و سختی کم‌تری در مسیر تربیت آن‌ها بکشید. اما برای دریافت کمک باید چه کاری انجام دهید؟

برای دریافت کمک در تربیت فرزندان باید به مشاوران مراجعه کنید، تا در این راه یاری‌رسان شما باشند. اما مزیت‌های استفاده از مشاور کودک و نوجوان چیست و چرا باید از آن‌ها استفاده کرد؟

در این مقاله به این سوال، پس از تعریف مشاوره کودک و نوجوان و رویکردهای مختلف مربوط به آن صحبت می‌کنیم تا شما قبل از آن این کار بتوانید، دلایل آن را به خوبی متوجه شوید و از این منظر با مشکلی رو‌به‌رو نشوید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

مشاوره کودک چیست

مشاوره کودک به چه چیزی گفته می‌شود و چگونه متوجه شویم که کودک نیاز به مشاوره دارد؟

برخلاف نام مشاوره کودک، در هنگام انجام این کار قرار نیست که به کودک چیزی آموزش داده شود، زیرا به طور کلی کودک چیزی از این آموزش‌ها متوجه نمی‌شود و هیچکدام از آن‌ها را انجام نمی‌رساند. بلکه در مشاوره کودک صحبت‌ها و راهنمایی‌ها به والدین کودک گفته می‌شود تا آن‌ها نوع رفتار خودشان با کودک را کنترل کنند و آموزش‌های لازم را به انجام برسانند.

برای فهمیدن رفتار کودک نیز در جلسات مشاوره از بازی استفاده می‌شود تا بتوانند این موارد را به طور غیرمستقیم متوجه شوند. اگر کودک شما یکی از رفتارهای زیر را از خودش بروز داد، نیاز به استفاده از مشاوره دارد:

 • پرخاشگری
 • شب ادراری
 • مشکل سازگاری با محیط
 • مشکل خواب
 • افت تحصیلی
 • توهم و هذیان
 • انزوا و تنهایی
 • از دست دادن اشتها

البته اگر این نشانه‌ها را مشاهده نکردید، اما اتفاقاتی مانند طلاق، سوگ، اعتیاد یا افسردگی والدین و مهاجرت نیز رخ داده بود، کودک شما نیاز به استفاده از مشاوره خواهد داشت تا بتواند به حالت قبل از این اتفاقات ناراحت‌کننده بازگردد که بسیار مهم و می‌تواند در آینده او اثر به‌سزایی بگذارد.

رویکردهای مورد استفاده در مشاوره کودک

رویکردهای مختلفی برای انجام این کار استفاده می‌شود که تعدادی از آن‌ها را در ادامه برای شما نام می‌بریم:

درمان شناختی-رفتاری (CBT

به از بین رفتن افکار منفی و جایگزینی آن‌ها با افکار مثبت کمک می‌کند.

درمان شناختی-رفتاری با محوریت تروما (TF-CBT)

به بهبود حال روحی کودکان کمک شایانی می‌کند.

بازی درمانی

بازی‌های هدفمندی به کودک آموزش داده می‌شود تا او بتواند از آن‌ها برای مدیریت خودش استفاده کند.

هنردرمانی

از هنر، برای آزادسازی افکار آن‌ها و احساسات درونی ‌اش استفاده می‌شود.

خانواده درمانی

الگوهای درمانی به خانواده کودک آموزش داده می‌شود تا درمان از این طریق صورت بگیرد.

ضرورت های استفاده از مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره نوجوان چیست؟

مشاوره نوجوان کمی با کودک فرق دارد. در این مسیر باید علاوه بر پدر و مادر، نقش دوستان را نیز جدی گرفت. زیرا در این سن، افراد بیشتر وقت خودشان را با هم سن و سالان خودشان می‌گذرانند و وقت کمی را در خانه هستند. در هنگام انتخاب مشاور نوجوان دقت کنید که دارای تجربه بین 12 تا 18 ساله باشد، زیرا این حوزه بسیار حساس است و کوچک‌ترین ضربه می‌تواند زندگی نوجوان را تا مدت‌ها تحت تاثیر خودش قرار دهد.

این نوع از مشاوره به کودکان کمک می‌کند تا بتوانند، احساسات خودشان را ترسیم کنند. در این مسیر سعی می‌شود تا از دوستان و خانواده نیز کمک گرفته شود تا این کار راحت‌تر صورت بگیرد. نوجوان بعد از انجام این مشاوره باید، برای انتقال به بزرگسالی آماده باشد و در این زمینه مشکلی نداشته باشد. رویکردهای استفاده‌شده در این نوع مشاور بیشتر از نوع گفتاردرمانی هستند و رویکردهای دیگر کم‌تر استفاده می‌شوند.

مشکلات نوجوانان در این سن که استفاده از مشاوره را به شما گوشزد می‌کند، شامل موارد زیر می‌شود:

 • استرس و فشار
 • تغییرات شخصیتی
 • ذهنیت ناسالم
 • سوء مصرف مواد
 • ایده‌های عجیب

دلیل‌های استفاده از مشاوره کودک و نوجوان چیست و چه مزیت‌هایی به دنبال دارد؟

دلیل‌های بسیاری برای استفاده از مشاوره کودک و نوجوان وجود دارد که در این قسمت برخی از مهم‌ترین موارد آن را برای شما بیان خواهیم کرد تا با آن‌ها آشنا شوید و بدانید که چرا باید این کار را به انجام برسانید.

کمک‌گرفتن از افراد خبره و تربیت صحیح‌تر کودک و نوجوان

همان‌طور که در قسمت اول گفتیم، تربیت کودک و نوجوان اهمیت زیادی دارد و باید برای انجام آن وقت زیادی برای آموزش گذاشت؛ اما آموزش صرف در این حوزه کمک زیادی نخواهد کرد و نیاز است از افراد خبره در این کار یعنی مشاوران کمک گرفته شود. آن‌ها با کودکان و نوجوانانی بسیاری مواجه شده‌اند و صحبت کرده‌اند. این افراد می‌دانند که برای تربیت چه کارهایی بهتر است، در چه زمانی به انجام برسد تا بتوان بهترین نتیجه ممکن را کسب کرد.

شناخت خطرات و آسیب‌های موجود برای کودکان و نوجوانان

دلیل دومی که برای استفاده از مشاوره کودک و نوجوان وجود دارد، شناخت خطرات و آسیب‌های موجود برای کودکان و نوجوانان در داخل و خارج از منزل است که بسیار مهم است و باید به آن‌ها توجه زیاد و قابل‌توجهی کرد.

برقراری ارتباط با کودک و نوجوان

تغییرات نسلی و بسیاری موارد دیگر باعث شده است تا شناخت احساسات و دیگر موارد درونی کودک و نوجوان برای پدر و مادر سخت شود. این موضوع سبب می‌شود تا این افراد نتوانند به خوبی با آن‌ها ارتباط بر قرار کنند و از مشکلات آن‌ها مطلع شوند تا بتوانند آن‌ها به خوبی و به طور مناسب رفع و رجوع کنند که باید نسبت به آن حساسیت زیادی داشت. اما اگر این افراد از مشاور کودک و نوجوان استفاده کنند، می‌توانند به طور مطلوب‌تری با فرزندان خودشان ارتباط برقرار کنند.

اگر ارتباط بین کودک یا نوجوان با خانواده آن‌ها بهبود پیدا کند، آن‌ها می‌توانند به تدریج همراهی خودشان با فرزند خودشان را بهبود دهند و بتوانند از آسیب‌دیدنش جلوگیری کنند.

از مشاوره کودک و نوجوان استفاده کنید

باتوجه به مطالب گفته شده استفاده از مشاور کودک و نوجوان برای هر والدینی لازم و ضروری است و باید از آن استفاده کنند. شما می‌توانید برای دریافت خدمات مشاوره به نیک‌داد مراجعه کنید تا بهترین نتیجه‌ی ممکن را بگیرید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات