9 نشانه طلاق عاطفی که باید بشناسید!

0 22

طلاق عاطفی زمانی اتفاق می افتد که زن و مرد در کنار هم سرد زندگی می کنند و هیچ صمیمیتی بین آنها وجود ندارد، اما به دلایل مختلف به دنبال طلاق قانونی نیستند. به گفته مشاور طلاق، زندگی مشترک مستلزم تلاش دو نفر است و اگر اجرا نشود، رابطه را به خطر می اندازد. در ادامه به 9 مورد از نشانه های طلاق عاطفی می پردازیم که باعث ایجاد فاصله و طلاق عاطفی بین زوجین می شود.

1. عدم تمایل به صحبت و حل مشکلات

صحبت کردن یکی از مهمترین موارد زندگی مشترک است. زوجین می توانند در کمال آرامش در مورد مشکلات خود با یکدیگر صحبت کنند و راه حلی برای آنها بیابند، اما برخی از زوج ها در هنگام حل مشکل در مورد حل مشکل صحبت نمی کنند بلکه فقط حیث می کنند. و در نتیجه، به دلیل نداشتن مهارتهای لازم در حل مسئله، روز به روز از یکدیگر دور می شوند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

عدم تمایل زوجین به صحبت کردن از نشانه های طلاق عاطفی

2. اشتباهات یکدیگر را به رخ می کشند

برخی از زوج ها همیشه یکدیگر را سرزنش می کنند و مسائل گذشته را به خاطر می آورند و این را در نظر نمی گیرند که هر انسانی احتمال خطا و اشتباه دارد و در زندگی مشترک باید بخشیده شود و بسیاری از مسائل جزئی نادیده گرفته شود. تکرار مداوم اشتباهات گذشته صمیمیت را از بین می برد.

3. کاهش فعالیتهای مشترک

بسته به نیاز هر دو طرف، زوج ها باید در طول هفته زمان کافی را با هم بگذرانند. اما داشتن اوقات فراغت و فعالیت های مشترک می تواند لحظات خوبی را برای هر دو طرف ایجاد کند و آنها را به یکدیگر نزدیک کند. به عبارت دیگر، گذراندن وقت با یکدیگر یکی از راه های افزایش صمیمیت است و عدم وجود آن با کاهش صمیمیت همراه خواهد بود.

4. توجه بیشتر به کودکان

برخی از زوج ها، پس از بچه دار شدن، تمام توجه خود را به فرزند خود معطوف می کنند و همسر خود را در نظر نمی گیرند و رابطه خود را کاملاً رها می کنند. اما باید بدانید که در هر صورت، اولویت اول هر فرد همسر است و حتی با داشتن فرزندان و گذراندن وقت با اعضای خانواده، باید به همسر خود نیز توجه کنید. اگر از همسرتان غفلت کنید، به مرور منجر به طلاق عاطفی می شود.

بیشتر بخوانید : رابطه جنسی بعد از تولد فرزند – خانواده درمانی

5. از دست دادن هیجان و اشتیاق زندگی

به گفته مشاور قبل از ازدواج، برخی از زوجین پس از مدتی از گذراندن مراحل اولیه عاشقی، عشق اولیه خود را تکرار می کنند و طولانی شدن این روند باعث فاصله گرفتن آنها از یکدیگر و خستگی آنها می شود. همانطور که گفتیم، زندگی مشترک مستلزم تلاش مشترک است و آنها برای حفظ هیجان و اشتیاق زندگی خود باید فعالیت و کار کنند تا بتوانند آن را حفظ کنند. رابطه چیزی نیست که به حال خودش بسپارید بلکه نیاز به مراقبت همیشگی دارد.

نشانه های طلاق عاطفی زوجین

6. عدم رابطه جنسی

نوازش و داشتن رابطه فیزیکی و همچنین رابطه جنسی از اصول اساسی زندگی مشترک است و نباید از آن غافل شد. نداشتن رابطه جنسی طولانی مدت یا مشکلات در این زمینه و صحبت نکردن طولانی مدت در مورد آنها مشکل ساز خواهد بود. زوج ها باید در مورد مسائل جنسی با یکدیگر صحبت کنند و در صورت رنج بردن از مشکلی از یک درمانگر جنسی یا سکس تراپیست کمک و مشاوره دریافت کنند.

7. فرار از خانه به هر بهانه ای

برخی از افراد از خانه فرار می کنند و حتی ممکن است به جای گذراندن وقت با خانواده یا انتخاب سفرهای انفرادی، وقت خود را با دوستان خود بگذرانند، اما اولویت هر فرد در زندگی مشترک باید خانواده او باشد و بی توجهی به همسر منجر به طلاق عاطفی خواهد شد. هر زوجی باید برای خود وقت بگذارند، اما داشتن برنامه های فردی به طور منظم و در نظر نگرفتن شرایط همسرشان بسیار مضر خواهد بود.

8. بزرگ نمایی کردن مسائل کوچک

بسیاری از افراد در حل مشکلات خود ناتوان هستند و در مقابل هر مشکل کوچکی طرف مقابل را مقصر می دانند و طرف مقابل را درک نمی کنند، اما این شکایات مداوم و بزرگنمایی مشکلات کوچک و ناتوانی در بیان صحیح شکایات به مرور زمان، صمیمیت بین زوجین را کاهش می دهد و میتواند منجر به طلاق عاطفی شود.

9. کاهش اعتماد

ازدواج و زندگی مشترک مبتنی بر اعتماد است و در صورت عدم اعتماد، این رابطه بسیار خطرناک خواهد بود و بنابراین باید سعی کنیم این رابطه را برقرار و حفظ کنیم، زیرا بدون اعتماد، این رابطه هیچ پایه ای نخواهد داشت و منجر به جدایی عاطفی و طلاق خواهد شد.

برای اینکه بتوانید زندگی مشترک خود را در شرایط مناسب و ایده آل حفظ کنید، باید مهارت های لازم را بیاموزید و برای این منظور می توانید از مشاوران در کلینیک روانشناسی نیک داد کمک بگیرید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات