7 نشانه مهم که باید به مشاور خانواده مراجعه کرد

0 21

هنگامی که زن و شوهر به مشکل بر میخورند و طلاق رخ می دهد، مشکلات زیادی برای هم بزرگسالان و هم کودکان ایجاد می شود. یکی از مهمترین و حساس ترین رویدادهای زندگی هر شخصی، میتواند موضوع طلاق باشد. تصمیم به طلاق اغلب با عدم اطمینان و عدم قطعیت در مورد آینده همراه است. اگر زوجین بچه دار شوند، طلاق می تواند آثار منفی و مخربی روی آنها بگذارد، مانند انکار، احساس ترک، عصبانیت، سرزنش، گناه، نگرانی در مورد آینده و غیره.

اگرچه ممکن است گاهی اوقات طلاق ضروری باشد و بهترین انتخاب برای یک فرد باشد، اما همواره برخی از افراد امیدوارند بتوانند آنچه را که خراب شده است بازسازی کرده و زندگی قبلی خود را نجات دهند. در این بین جلسات مشاوره خانواده قبل از رسیدن به بحران جدی، میتواند بسیار راه گشا باشد.

نحوه شروع جلسه مشاوره خانواده

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

وقتی زوجین در طول زندگی مشترک خود با مشکلات یا مسائلی روبرو می شوند، ممکن است از خود بپرسند که بهترین زمان برای مشاوره خانواده چه زمانی است؟ در ادامه به 7 نشانه مهم که با دیدن آن ها باید به مشاور خانواده مراجعه کنید را بیان میکنیم. با ما همراه باشید.

1. ارتباط بین زن و شوهر منفی شده است

وقتی رابطه شما خراب می شود، بازگشت آن به حالت عادی بسیار مشکل می شود. ارتباط منفی به معنای هر چیزی است که باعث می شود طرف مقابل احساس افسردگی، ناامنی، نادیده گرفته یا صحبت نکردن کند.

این موضوع شامل لحن گفت و گوی بین طرفین نیز می باشد. به خاطر داشته باشید که آنچه می گویید همیشه مهم نیست، بلکه نحوه بیان آن نیز بسیار زیاد اهمیت دارد.

ارتباطات منفی همچنین می تواند شامل هر گونه ارتباطی باشد که نه تنها به احساسات طرف مقابل آسیب برساند، بلکه شامل سوء استفاده عاطفی یا جسمی و همچنین ارتباط غیرکلامی نیز می شود.

2. فکر کردن به خیانت یا انجام آن!

فکر کردن به خیانت یکی از نشانه های جدی برای مراجعه به مشاور خانواده

اگر مسئله خیانت پیش آید، کار بسیار زیادی مطلبد که این رابطه بهبود پیدا کند. هرچند که این کار غیر ممکن نیست. اما نیاز به زمان و متخصص دارد. این امر مستلزم تعهد و تمایل به بخشش و حرکت است. هیچ فرمول جادویی برای بازسازی رابطه پس از خیانت وجود ندارد. اما اگر هر دو طرف نسبت به جلسات زوج درمانی متعهد و صادق باشند، ممکن است بتوان ازدواج قبلی را نجات داد. بهترین نتیجه ای که از این جلسات می توان گرفت این است که بهتر است هر دو نفر از هم جدا شوند.

3. وقتی که فقط زیر یک سقف هستید!

گاهی شرایط به گونه ای پیش می رود که زوجین بجای اینکه زن و شوهر باشند، بیشتر شبیه این است که هم خانه هستند. و تنها زیر یک سقف با هم هستند. اولین قدم برای این دسته از افراد این است که به مشاور زوج درمانی مراجعه کنند. این بدان معنا نیست که اگر همه کارهای خود را با هم انجام ندهید، حتما مشکلی وجود دارد. نه؛ اگر رابطه، گفتگو، صمیمیت یا هر عامل مهم دیگر بین زن و شوهر وجود ندارد، به این معنی است که باید به مشاور مراجعه کنید و با صحبت کردن و شرح وضعیت، به حل مشکلات کمک کنید.

4. مشکل در درک تفاوت ها

وقتی یک زن و شوهر شروع به اختلاف و ناسازگاری می کنند و از تفاوت ها آگاه می شوند، دانستن تنها، نیمی از راه حل است. اغلب گفته می شود، “ما می دانیم چه چیزی اشتباه است، اما ما نمی دانیم چگونه آن را برطرف کنیم.” در این مورد، بهترین روش این است که از شخص ثالث کمک بگیرید. اگر زوجی روی مشکلی گیر کرده باشند، مشاور متخصص در یک مرکز مشاوره معتبر می تواند آنها را در مسیر درست حرکت دهد.

5. هنگامی که یکی از طرفین شروع به احساسات منفی می کند.

احساسات منفی نسبت به شریک زندگی نیاز به مشاور متخصص دارد

به نظر متخصصین مشاوره ازدواج، آنچه از درون احساس می کنیم ظاهر خارجی و بیرونی خواهد داشت. حتی اگر بتوانیم برخی از این احساسات را پنهان کنیم، آنها در نهایت به ظاهر ما راه پیدا می کنند. احساسات منفی مانند ناراحتی یا ناامیدی می توانند به رفتارهای مضر و گاهی آسیب رسان تبدیل شوند. یکی از مراجعین کلینیک خانمی بود که با وجود تلاش های فراوان برای بازسازی رابطه با همسرش، هنوز درگیر احساسات منفی خود، از جمله عصبانیت و کینه بود. او نزدیک بود از همان دردی رنج ببرد که مدتها بود او را گرفتار کرده بود. یک زوج درمانگر ماهر می تواند به زوج هایی که احساسات منفی دارند کمک کند و راههای بهتری برای بیان احساسات خود بیابد.

6. جدایی؛ تنها راه حل ممکن

هنگامی که اختلافات زوجین بالا می گیرد، جدایی موقت می تواند بسیار مفید باشد. با این حال، وقتی این جدایی موقت به هفته های دور از خانه یا جدایی کامل تبدیل می شود، ممکن است لازم باشد با یک مشاور ازدواج مشورت کنید. بیرون ماندن از خانه معمولاً مشکل را حل نمی کند. در عوض، این مشکل را در ذهن شما تقویت می کند، که در نهایت دوره جدایی را طولانی می کند. به همین دلیل، توصیه می شود که این جدایی ها کوتاه مدت باشد، زیرا وقتی به یکدیگر می آیید، اگرچه مشکل هنوز ادامه دارد، زمان بحث تمام شده است.

7. فرزندان؛ عامل کنار هم ماندن

اگر فرزندان باعث کنار هم ماندن زن شوهر شود باید به مشاور خانواده مراجعه کرد

هنگامی که زوجین احساس می کنند به خاطر داشتن فرزند بهتر است با هم بمانند، بهتر است از یک مشاور روانشناسی کمک بگیرند.

معمولاً والدین تصور می کنند که آنها بهترین کار را برای فرزندان خود انجام می دهند، اما اگر بتوانند مشکلات خود را با یکدیگر حل کنند یا حتی به رابطه خود پایان دهند، بهترین کار ممکن را برای فرزند خود رقم زده اند.

کلام آخر

در این مقاله به 7 نشانه ی مهم که با دیدن آن ها باید به یک مشاور خانواده مراجعه کنید پرداختیم. تمامی این 7 نشانه و علامت را بسیار جدی بگیرید. این علائم همگی زنگ خطرهایی هستند که اگر به موقع به آن ها توجه نشود، می تواند در بلند مدت آسیب های بسیار جدی و گاهی غیر قابل جبران را بوجود آورند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات