وسواس همسر در رابطه جنسی

0 425

وسواس به طور کلی به دو دسته وسواس فکری و وسواس عملی تقسیم می شود. همانطور که می دانید، برای درمان وسواس از هر نوعی که باشد، لازم است تا اقداماتی انجام شود. داروهای تجویز شده توسط متخصص در کنار بر رفتار درمانی می توانند مشکل وسواس را حل کنند.

ممکن است تصور کنید که وسواس فکری هیچ ارتباطی با مشکلات زناشویی ندارد، اما وسواس می تواند شامل افکار مکرر، تصاویر ذهنی، افکار تکراری و مزاحم (وسواس فکری) یا الگوهای تکراری رفتار یا فعالیت مزاحم (یک عمل وسواس گونه) باشد.

وسواس و انجام مناسک خاص در طول روابط زناشویی در برخی از افراد تأثیر منفی بر روند جنسی طرف مقابل دارد. از آنجا که گاهی اوقات باعث اختلافات می شود، اما با مراجعه به درمانگر و اقدام برای درمان می توان این اقدامات را تا حد زیادی کنترل کرد.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

وسواس با رضایت جنسی سازگار نیست

وسواس با رضایت جنسی سازگار نیست! در روانپزشکی دو نوع وسواس وجود دارد ؛ «وسواس فکری-عملی» و «شخصیت وسواسی» که هر دو در اختلال عملکرد جنسی نقش دارند. در مورد اختلال وسواس فکری- عملی می توان اهمیت شستشو، نظافت، نظم، تریب یا تعامل ذهنی مداوم با یک موضوع یا موضوعات خاص را مثال زد، در حالی که شخصیت وسواسی یک فرد کمال گرا و بسیار تنگ نظر، دقیق، مسئول، متعهد، منظم و جدی است. در واقع، ویژگی های این وسواس ها با لذت جنسی مطابقت ندارد. این دو مورد امروزه در کلینیک های سکسولوژی بسیار رایج است.

وسواس فکری و عملی باعث ایجاد تداخل در روابط جنسی می شود

کثیف و مریض نشوم! اما وسواس چگونه از پاسخ مناسب جنسی جلوگیری می کند؟ پاسخ جنسی، به طور خلاصه، به معنای میل، برانگیختگی و رضایت است. فردی که مبتلا به وسواس فکری و عملی است، از جمله وسواس نظافت، دائما در طول رابطه فکر می کند که نباید بیمار شود، نباید به دستشویی یا کثیفی برود و مثلاً فردی که وسواس زیادی در نظم دارد بسیار منضبط است و همیشه فکرش مشغول کار است و دائم به این فکر میکند که کارم دیر نشود، فردا هم باید به سر کار بروم و …

بیشتر بخوانید : صمیمت جنسی؛ ارگاسم در زنان

در واقع، “وسواس شخصیتی” بسیار بیشتر از “وسواس عملی-فکری” برای روابط زناشویی مضر است زیرا شخصیت های وسواسی، کمال گرا هستند. به عنوان مثال، اگر آنها فکر می کردند همسرشان قصد دارد پیشرفتی کند یا فوق لیسانس بگیرد یا خانه بخرد و .. اما این اتفاق نیفتاد، ممکن است میل جنسی خود را نسبت به همسر خود از دست بدهند در حالی که یک فرد عادی می داند که هنوز در زندگی وقت دارد و به میل و رابطه جنسی اش آسیبی نمی رساند.

اما شخصیت وسواسی همه چیز را سیاه و سفید می بیند و اگر به کمالی که برای خود تعیین کرده نرسد، همه چیز برایش سیاه می شود. علاوه بر این، بسیاری از این افراد کینه توز هستند و نمی توانند به راحتی هنگام ایجاد مشکلی از کنار آن بگذرند، در نتیجه میل جنسی آنها آسیب می بیند.

مشکلی که از کودکی شروع می شود

آگاهی دادن به مردم در مورد مشکلات و اختلالات جنسی بسیار مفید است. مردم باید بدانند که این رفتارها، وسواسی و مشکل زا هستند، اما متأسفانه بسیاری از والدین از فرزندشان به دلیل نظم و انضباط زیاد او تعریف می کنند و مثلاً می گویند: “فرزند من بسیار منظم است، ببینید چقدر درس می خواند و اتاقش چقدر تمیز است!،  “او همیشه مراقب است که جایی کثیف نشود و دمپایی هایش را جفت می کند.”

به این معنا که آنها نمی توانند بین وظیفه شناسی و مسئولیت پذیری با اختلال وسواس تمایز قائل شوند، بنابراین چنین افرادی از دوران کودکی تشویق می شوند که این رفتارها را انجام دهند و تا بزرگسالی و در روابط زناشویی نیز آن ها را وارد میکنند. در نتیجه، خانواده ها باید برای نظارت بر این رفتارها در فرزندان خود مطلع باشند.

درمان اختلالات وسواسی توسط مشاور سکس تراپی

همسرتان حاضر به همکاری نیست؟!

بسیاری از اوقات هنگامی که یک فرد مبتلا به وسواس به درمانگاه مراجعه می کند، در ابتدا اعتراف نمی کند که وسواس دارد. در این مورد، ما به او توضیح می دهیم که این رفتار ممکن است فقط یک گرایش باشد و نه یک بیماری. به این ترتیب فرد موضوع را راحتتر می پذیرد و مایل به همکاری است. شخصیت وسواسی بسیار سخت گیر است و احساس عدم تایید شدن او را بسیار ناراحت می کند زیرا همیشه فکر می کرد رفتار او درست است. اما آگاهی دادن بهترین راه است.

شما نمی توانید خودتان را درمان کنید!

دو موضوع در درمان اختلال وسواس وجود دارد: گرایش و آسیب شناسی بیماری(پاتولوژی بیماری). اگر وسواس فقط یک گرایش باشد، همزمان با سکس تراپی، می توان با هشدارها و توصیه های ساده به فرد اطلاع داد و این گرایش را از بین برد. اما اگر وسواس واقعاً آسیب شناختی باشد (پاتولوژیک)، اولویت درمان این اختلال، روانپزشکی است، نه سکس تراپی. یعنی بیهوده است که بخواهیم سکس تراپی را شروع کنیم درحالی که شخص در رابطه زناشویی مدام نگران این است که برای مثال ساعت ۱۲ شب شده و باید بخوابد، ظرف ها را نشسته یا کف آشپزخانه را طی نکشیده است و … یعنی نمی تواند خودش را غرق رابطه کند و این افکار همچنان با او باقی است بنابراین اگر مشکل وسواس خیلی شدید باشد باید وارد مبحث درمان شویم. برخی افراد با درمان وسواس شاید دیگر به سکس تراپی هم نیاز پیدا نکنند.

یک حدس در مورد این که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد این است: شما اغلب، در روزهایی که توانایی جسمانی شما برای تجربه ارگاسم در پایین ترین حد خود قرار دارد (می دانید که توانایی زنان برای انجام این کار در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند و ممکن است، برای مثال قبل از قاعدگی به اوج خود می رسد، اما در روزهای دیگر به هیچ وجه آماده نباشد)، شما انزال زودرس شریک خود را تجربه کرده اید و این بر ذهنیت و افکار خودکار شما مانند افکار گفته شده تأثیر گذاشته است.

مثلا این باور که همسرتان در رابطه جنسی با شما کم می آورد. مدل ذهن شما هم این است که نسبت به هر موضوعی به نوعی وسواس فکری دچار می شوید، یعنی فکری در ذهن شما می آید و به این راحتی ها نمی رود.

به خودتان مدتی اطمینان بدهید که این مساله برطرف می شود و تا مدتی اساسا به ارگاسم فکر نکنید و فقط بخواهید که لذت ببرید. اگر بازهم مساله حل نشد، قاعدتا روان درمانی تخصصی برای حل مساله لازم خواهد بود.

درمان وسواس جنسی

برای درمان وسواس جنسی مشاوره روانشناسی و هیپنوتیزم درمانی (هیپنوتراپی) می تواند بهترین راهکار باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات