اگر این 9 علائم را دارید، رابطه شما در خطر است

0 43

کم نیستند تعداد کسانی که خواسته یا ناخواسته کارهایی انجام می دهند که باعث آسیب زدن به رابطه عاطفی می شوند. اغلب مردم تصور می کنند رفتارهایشان بی منظور هستند و طرف مقابل نباید برداشت بدی داشته باشد، ولی متاسفانه رفتارهای اشتباه به تدریج پایه های یک رابطه عاطفی را سست می کنند و در نهایت باعث فرو ریخنن و به پایان رسیدن رابطه می شوند. اطلاع از نشانه های صدمه دیدن رابطه عاطفی می تواند به اقدام به موقع برای بهبود شرایط کمک کند. به همین علت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی مهم ترین نشانه های آسیب زدن به رابطه عاطفی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

 

 

سابقه ی خیانت

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

روابط برای موفقیت نیاز به اعتماد دارند. اگر شریک زندگی شما سابقه ی خیانت دارد، مهم است که رابطه ی خودتان را با احتیاط ادامه دهید. حتی اگر شریک زندگی شما سابقه ی خانت دارد، مهم است که رابطه ی خودتان را با احتیاط ادامه دهبد. حتی اگر شریک زندگی شما تغییراتی در رفتارش نشان داده است، باید از خودتان بپرسید که آیا در ادامه رابطه احساس راحتی می کنید، زیرا این حقیقت تا همیشه در ذهن شما حضور خواهد داشت که او سابقه ی خیانت دارد.

ممکن است برخی از افراد از این موضوع ناراحت نشوند، اما اگر شما این طور نیستید و تشخیص می دهید که این عامل بر توانایی شما برای اعتماد کامل به شریک زندگی تان تآثیر می گذارند، پس به آن به عنوان یک پرچم قرمز نگاه کنید

تمام مکالمات منفی است

جیمز پریس، متخصص روابط عاشقانه، اشاره می کند که اگر نمی توانید با شریک خود درباره هیچ موضوعی بی آن که بحث و جدل بکشد حرف بزنید، علامتی بزرگ برای ضرورت خارج شدن از رابطه است.

او می گوید: عصبانیت و منفی بودن از علایم مشکلاتی است که عمیقا میان شما و شریک عاطفی تان ریشه دوانده است و ممکن است بدان معنی باشد که اوضاع نهایتا خیلی آسیب رسان خواهد شد. شاید بخواهید به خاطر خود و افراد مقابل، پیش از آن که کار به آنجا برسد، به رابطه پایان دهید.

عدم ارتباط

فارغ از میزان عشق و جاذبه ای که در روابط عاشقانه شما است، وقتی رابطه تحلیل می رود و کم می شود تمام آن احساسات تند وآتشین روزها و ماه های اول فروکش می کند و تب تند روابط شما به ناگاه قطع می شود. اینجاست که سوء تفاهم ها به یک امر عادی مبدل می شود و هر دو طرف رابطه از لحاظ احساسی از هم فاصله می گیرند. این یک مشکل جدی است که در نهایت می تواند منجر به خاتمه یک رابطه عاشقانه و داغ شود.

یک طرفه بودن

روابط عاطفی متقابل رشد می کنند. بنابراین، وقتی هیچ داد و ستدی نیست، تلاش های شما بدون بازگشت است و شما تنها طرفی هستید که می خواهید رابطه را بهتر کنید، زحمات شما بی فایده خواهد بود. هیچ کس به تنهایی نمی تواند یک رابطه را حفظ کند. تمام این تلاش ها یک طرفه و خسته کننده خواهند بود و احتمال دارد هیچ آینده ای نداشته باشند.

سرزنش و بی احترامی

در سرزنش و بی احترامی، یکی از طرفین می خواهد احساسات دیگری را جریحه دار کند و با او از لحاظ روانی بد رفتاری کند. شما در هنگام سرزنش، با کلمات و بدن خود قلب همسرتان را نشانه می روید. نیروی محرکه سرزنش های شما افکار منفی شده است. افکاری مثل: او آدم احمقی، نفرت انگیز، بی لیاقت و ابله است. تشخیص این که چه وقت یکدیگر را سرزنش می کنید آسان است. برخی از علائم سرزنش مثل فحاشی و جریحه دار کردن احساسات دیگری، شوخی های خصمانه، مسخره کردن و استفاده از زبان بدن: در این حالت یکی از ظریف ترین سرزنش ها این است که سعی نکنید از طریق جر و بحث با همسرتان به او ثابت کنید که از لحاظ اخلاقی از او برترید. البته این شکایت های شما دقیق باشند( و به شخصیت او حمله نکنید) و به اندازه کافی از همسرتان تقدیر کنید_ یعنی عملی مخالف سرزنش را انجام دهید_ رابطه شما بهبود خواهد یافت

بی توجهی

یکی از مهم ترین و در عین حال تاثیر گذارترین نشانه های آسیب زدن به رابطه عاطفی، بی توجهی است. بی توجه بودن شما یا شریک عاطفی تان به کارها، حرف ها و به طور کلی زندگی فرد متقابل، نشانه ای مبنی بر وارد شدن صدمه به رابطه است. اگر دو نفر برای یکدیگر اهمیت داشته باشند و علاقه ای در میان باشد، بی توجهی صورت نمی گیرد.

صحبت نکردن در مورد مشکلات

طرفین یک رابطه پایدار و موفق در مورد مشکلات ایجاد شده، با یکدیگر صحبت می کنند تا علاوه بر حل مشکلات از ایجاد سوء تفاهم نیز جلوگیری کنند. صحبت نکردن در مورد مشکلات یکی از نشانه های آسیب زدن به رابطه محسوب می شود و مشکلات را بیشتر و گسترده تر می کند.

پرخاشگری

ممکن است هر کسی در طول زندگی خود شرایط سختی را تحمل کند که باعث پرخاشگری او شود. در این شرایط فرد به این موضوع توجه نمی کند که خشم خود را در مقابل چه کسی ابراز کرده است، ولی بعدا از کار خود پشیمان می شود. اگر پرخاشگری شما یا شریک عاطفی تان مدام در حال تکرار شدن است، باید بدانید این ابراز خشم ناشی از فشار مشکلات نیست. بلکه یکی از نشانه های آسیب زدن به رابطه است.

تعهد نداشتن

اگر شما یا شریک عاطفی تان نسبت به رابطه شکل گرفته متعهد نیستید، برایتان فرقی ندارد آینده رابطه به کجا می رسد. باید بدانید به رابطه شما صدمات جدی وارد شده است. این مورد از نشانه های آسیب زدن به رابطه عاطفی میتواند برای مدت های طولانی نمایان شود. ولی در عین حال رابطه ای بدون تعهد آرامش، لذت و موفقیت نیز ادامه داشته باشد. پس اگر این نشانه را در مورد رابطه خود می بینید باید به فکر بهبود اوضاع باشید.

نتیجه گیری:

گاهی اوقات موضوعاتی بسیار ساده تبدیل به عواملی برای آسیب زدن به رابطه می شوند و رابطه شما را به خطر می اندازند. متاسفانه بی توجهی به نشانه های وارد شدن صدمه به رابطه باعث به پایان رسیدن ناگهانی رابطه می شوند. به همین علت باید به رفتارهای خواسته و ناخواسته خود و شریک عاطفی تان توجه کنید و در صورت نیاز، به موقع برای برطرف کردن مشکلات اقدام نمایید.

جهت رزرو مشاوره حضوری یا آنلاین با مشاورین کلینیک تخصصی نیک داد با شماره های زیر در ارتباط باشید:

09389099541

09010881970

 

 

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات