چگونه از مشکلات مالی جان سالم به در ببریم و رابطه خود را نجات دهیم؟

0 3

در جامعه امروزی کمتر خانواده ای را می شود یافت که مشکلات مالی نداشته باشد و یا اصلا این مشکلات را تجربه نکرده باشد. امروزه تقریبا اکثر خانواده های ایرانی با مشکلات مالی آشنا هستند. مشکلات مالی به شدت استرس زا بوده و باعث ایجاد اختلاف های بسیاری در زندگی مشترک می شوند. بنابراین در شرایط دشوار اقتصادی، برای تداوم و حفظ خانواده باید تلاش بسیاری کرد تا فشار این مشکلات، بنیان خانواده را از هم نپاشد.

 

تاثیرات مشکلات مالی بر زندگی زناشویی مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی زرین  فرمرکز مشاوره و خدمات روان شناختی زرین فر

مشکلات مالی در زندگی مشترک

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

مشکلات مالی از جمله مشکلاتی است که زن و مرد باید با هم در جهت آن تلاش کنند. در واقع زوجین باید با یکدیگر مشورت کرده و به جای اینکه وقت خود را صرف پیدا کردن مقصر کنند، همراه هم باشند تا بتوانند زندگی خود را مدیریت کنند. در صورتی که افراد در زندگی مشترک با مشکلات مالی روبرو شوند، ممکن است با توجه به شرایط، در شدت صمیمیت زوجین و موفق بودن رابطه، عواقب مختلفی برای این خانواده ایجاد شود. این عواقب می تواند شامل افسردگی، استرس، دعوا، طلاق و… باشد که ممکن است در هر خانواده به یکی از این عواقب دچار شود.

بسیاری از زوج ها گزارش می دهند که امور مالی، نقطه اصلی و موضوع مشترک اختلاف در روابط شان است. با شریک زندگی خود درباره احساسات مربوط به پول صحبت کنید. در مورد هر یک از ارزش های خود در مورد پول با همسرتان صحبت کنید. شناخت نگرش ها و دید گاه های همسرتان می تواند توضیح دهد که چرا برای بحث در مورد پول دچار تردید است یا چرا تمایل دارد بیش از اندازه هزینه کند.

مدیریت و کنترل تاثیرات مشکلات مالی در زندگی زناشویی

هر زوجی باید بداند که ممکن است در هر برهه ای از زندگی با مشکلات اقتصادی روبرو شود. بنابراین بهتر است که خود را برای مدیریت بحران آماده کنند. در لحظه ازدواج، وقتی به هم قول می دهید که در زمان خوشی ها و سختی ها کنارهم باشید، مطمئنا به ذهنتان نمی رسد که در طول مسیر چه اتفاقاتی ممکن است برای تان بیفتد اما با این وجود برای نشان دادن حسن نیت خود، برای هم سوگند یاد می کنید. در زمان سختی های مالی این سوگند ها اهمیت بیشتری پیدا می کنند. به آن ها وفادار باشید، نه فقط به خاطر قولی که داده اید، بلکه به خاطر کسی که به او قول داده اید.

متحد باشید

یکی از بهترین توصیه ها برای هر ازدواجی این است که با هم متحد باشید و در کنار هم، هیچ چیزی نیست که قدرت مقابله با آن را نداشته باشید. شاید خیلی کلیشه ای به نظر برسد و به خاطر همین است که خیلی از ما آن را بلند به زبان نمی آوریم اما با همه این ها حقیقت دارد. ایده اصلی ازدواج این است که شما دو نفر به یک واحد تبدیل شوید و به این ترتیب قوی تر شوید. اگر از این نکته استفاده کرده اید و به خاطر شرایط مالی کنونی همدیگر را متهم نکرده اید یعنی با هم متحد بوده اید.

در رابطه با موضوعات مالی صریح صحبت کنید

در این راه سخت باید همراه هم حرکت کنید. هیچ خرید عمده ای را بدون صحبت کردن با همسرتان درباره آن و رسیدن به توافق دو طرفه انجام ندهید. شاید تعجب کنید که چه تعداد خرید هایی را اگر شب قبل در مورد انجام آن ها فکر کرده بودید، انجام نمی دادید. ارتباط برقرار کردن با همسرتان در این مورد بهترین تصمیم است؛ به این ترتیب هر دوی شما در مورد خرید یک چیز معین توافق دارید و مسئولیت آن را می پذیرید.

نتیجه گیری:

با اینکه ممکن است پیدا کردن یک راه حل کلی برای مشکل مالی تان امکان پذیر نباشد، اما قدم های کوچک تری بردارید و با همسرتان در این رابطه صحبت کنید تا برای مشکلات کوچک تر راه حل پیدا کنید. پس به جای اینکه سرتان را در دست های تان گرفته بنشینید و از خودتان بپرسید، چطور از پس این مشکل بر خواهیم آمد در پی چاره باشید.

 

جهت رزرو وقت مشاوره حضوری یا آنلاین با مشاورین کلینیک تخصصی نیک داد با شماره های زیر در ارتباط باشید:

09389099541

09010881970

 

 

 

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات