مهمان ناخوانده: دخالت خانواده در زندگی زناشویی و راه‌های مقابله با آن

0 23

دخالت خانواده ها می تواند به زندگی مشترک زوجین آسیب جدی بزند که خود زوجین می توانند با تعیین کردن حد و حدودی از این دخالت ها راحت شوند. معیار برخی از افراد برای ازدواج، داشتن استقلال شخصی است گاهی افراد برای پیدا کردن استقلال تصمیم به ازدواج می گیرند. آن ها دوست دارند پس از ازدواج، بدون دخالت هیچ فردی، برای زندگی خود تصمیم بگیرند، اما وقتی به این فکر می کنند که بعد از ازدواج، خانواده ها در زندگی آن ها دخالت خواهند کرد و برای انجام هر کاری باید به آن ها جواب پس بدهند، کلافه می شوند. داشتن برخورد نامناسب در مواجهه با دخالت خانواده ها تاثیر مثبتی در شرایط ندارد و وضعیت را بدتر نیز می کند.

 

دخالت اطرافیان در زندگی و 12 راهکار برای حل مشکل | مشاوره آنلاین سیمیاروم

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

شناخت درست احساسات

قدم اول برای مدیریت اوضاع، شناسایی احساسات ناخوشایند است. زمانی که فرد عصبانیت خود را شناسایی نکرده است پس واکنش درستی نسبت به آن نخواهد داشت. مثلا اگر بعد از هر بار تماس با مادر شوهر یا آمدن او به خانه شما، اگر با فرزند خود دچار مشکل شده و یا او را تنبیه بدنی می کنید باید بدانید که رفتارهای نا خوشایند مادر شوهر موجب عصبانیت شما شده است اما تاکنون به آن توجهی نداشته اید و عصبانیت خود را بر سر فرزند خردسال تخلیه می کردید.

خود واقعی تان باشید

تا اندازه ممکن به خانواده همسرتان احترام بگذارید و به آن ها محبت کنید اما خودتان را تغییر ندهید. همیشه اولویت های خود را داشته باشید. شما مجبور به تغییر خود به خاطر دیگران نیستید مگر اینکه فایده ای برای شما داشته باشد. اگر به خود و تصمیم های خود احترام بگذارید، دیگران نیز به شما احترام می گذارند.

تاثیر مهربانی و محبت بیش از هر چیزی است

همیشه گفته شده است که مهربانی، سخت ترین دل ها را نرم می کند. برای نشان دادن محبت خود به خانواده همسرتان از هر موقعیتی استفاده کنید. مانند یک فرزند واقعی نگرانی خود را نسبت به آن ها ابراز کنید. از کمک کردن به آن ها دریغ نکنید. مثلا اگر در مسافرت هستید از خانه ها مراقبت کنید و یا در هنگام بیماری، به آن ها رسیدگی کنید تا کم کم محبت در وجود هر دو طرف جوانه زند.

گفت و گوی درست با خانواده داشته باشید

بهتر است همسرتان خود در مواقعی که عصبی نباشد با آنان صحبت کند. برای صحبت با خانواده بهتر است ابتدا ویژگی مثبت آنان را بیان کرد تا بدانند که قدر دانشان هستید و بعد توضیح دهید که برخی از صحبت هایشان موجب سوء تفاهم همسرتان می شود و این موارد را مشخص بازگو کنید. در حین صحبت کردن احترامشان را حفظ کنید و آنان را تهدید به قطع رابطه نکنید و گله گذاریتان را به صورت نقل قول از همسرتان بکار نبرید.

از خانواده ها هیولا نسازید

لیستی از ویژگی های مثبت خانواده هایتان تهیه کنید تا حتی در بدترین شرایط نیز یادتان باشد که آن ها نیز مانند شما در کنار نقاط ضعف خود، ویژگی های مثبتی دارند. قضاوت منصفانه به شما کمک می کند تا هیجانات خود را بهتر مدیریت کنید و بهتر با موضوع کنار آمده و قضاوت درست تری داشته باشید.

اندازه و تعادل نگه دارید

یکی از راه های کاهش میزان دخالت خانواده همسر تنظیم روابط به اندازه معقول است. برای این کار لازم است دفعات را کاهش دهید بلکه زمان حضور در خانه آنان را کم کنید. سعی کنید زمانی که آنان به خانه شما می آیند برایشان فیلمی تهیه کنید و یا برنامه ای بچینید تا سرگرم شوند.

از خودتان شروع کنید

بهتر است هنگامی که به خانواده همسرتان می روید اظهار نظر درباره ی نحوه ی چیدمان وسایل و برنامه زندگیشان نکنید و هر وقت خواستید که موضوعی را مطرح کنید ابتدا فکر کنید آیا خوشتان می آید آن ها نیز این موضوعات را به شما بگویند. متاسفانه ما اظهار نظر خانواده همسر را دخالت می دانیم ولی اظهار نظر خودمان مشکلی ندارد.

صحبت اضافه ممنوع

بسیاری از ما در مواقع گفت و گو با خانواده همسرمان از هر چیزی صحبت می کنیم و گاهی برنامه ریزی آینده و آرزوهایمان را نیز مطرح می سازیم که گفتن این حرف ها باعث می شود آن ها فکر کنند که به مشورت احتیاج داریم و در این باره اظهار نظر کنند و ما این اظهار نظر را دخالت محسوب می کنیم. پس بهتر است سخن سنجیده بگوییم و مسائل نامربوط را در سخنمان آشکار نسازیم.

سخن پایانی:

دخالت کردن در زندگی مشترک توسط والدین چیزی نیست که مربوط به عصر حاضر باشد. از دیرباز بسیاری از خانواده ها به فرزندان خود اجازه نمیدادند که بعد از ازدواج از آن ها دور شوند. و در منزل پدری خود زندگی را شروع می کردند. به خصوص در جامعه سنتی ما دخالت والدین در زندگی مشترک همچنان تاثیرات منفی بسیاری را در زندگی زوجین به جا می گذارد. شاید والدین بیشتر نگران این هستند که مبادا فرزند آن ها نتواند از پس چالش های به وجود آمده بربیاید و آسیب بیشتری ببیند. اما این نکته را باید در نظر بگیریم که زمانی می توانیم به فرزندمان استقلال را آموزش دهیم که بتوانیم آن ها را رها کنیم تا خودشان پرواز کردن را بیاموزند. مطمئنا کنترل کردن فرزندان تا پایان عمر امکان پذیر نیست و دخالت های والدین ممکن است اوضاع را وخیم تر کند. به جای مداخله کردن، حامی فرزندان خود باشیم و هدایت کردن را جایگزین مداخله کنیم.

 

جهت رزرو وقت مشاوره حضوری یا آنلاین با مشاورین کلینیک تخصصی نیک داد با شماره های زیر در ارتباط باشید:

09389099541

09010881970

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات