5 تکنیک عالی در مشاوره خانواده درمانی

0 449

وقتی کوچک هستیم، خانواده تنها چیزی است که می شناسیم. اینجاست که همه چیز شروع می شود. افرادی که در اطراف ما هستند، جایی که زندگی می کنیم، قوانینی که به ما آموزش داده می شود ، نحوه صحبت با ما … همه اینها پایه و اساس ما را تعیین می کند. در حالی که بسیاری از کودکان در خانواده هایی با ثبات و مثبت بزرگ می شوند ، برخی از آنها چندان خوش شانس نیستند. تجزیه و تحلیل دوران کودکی کسی اولین قدم برای درک بهتر او است.

به همین دلیل است که مشاوره خانواده درمانی با این فرض که خانواده های سالم افراد سالم را پرورش می دهند و از آنها حمایت می کنند ، جایگاه اصلی را در جهان بهداشت روانی به خود اختصاص داده است. ثبات واحد خانواده – به ویژه برای کودکان و نوجوانان – برای زندگی سالم و شاد در خارج از خانه ، و همچنین در روابط خارج از خانواده ، و موفقیت در بزرگسالی کلیدی است. در اینجا ، ما پنج تکنیک مشاوره خانواده درمانی را که به طور گسترده استفاده می شود ، مورد بحث قرار می دهیم.

1. درمان ساختاری

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

خانواده درمانی ساختاری پویایی قدرت را در واحد خانواده ارزیابی می کند و “نقش” تعیین شده هر یک از اعضای خانواده را در درون واحد خانواده تحلیل می کند. سلسله مراتب خانواده مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و میزان قدرتی که تک تک اعضای خانواده دارد مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت لزوم دوباره توزیع می شود. درمان ساختاری به دنبال توانمندسازی هر یک از اعضای خانواده و شخصی سازی نیازهای هر یک است، علاوه بر ایجاد احترام بین همه اعضای خانواده.

2. میلان درمانی

این تکنیک درمانی بر تجزیه و تحلیل سیستم های اعتقادی که توسط اعضای خانواده یا گروه به طور کلی استفاده می شود متمرکز است و آیین ها و شیوه های خانواده را به ویژه در ارتباط با تعارض به چالش می کشد. میلان درمانی با اجبار توجه به این سیستم های اعتقادی – ناخودآگاه و ناخودآگاه – در صدد برچیدن و از بین بردن سیستم های اعتقادی است که تضاد را در واحدهای خانواده تداوم می بخشد.

3. درمان استراتژیک

رویکرد استراتژیک در خانواده درمانی

به گفته متخصصین مشاوره خانواده، درمان استراتژیک از نزدیک الگوهای تعامل و تعارض بین اعضای خانواده را بررسی می کند و به دنبال افزایش آگاهی از این الگوها است. رویکردی مستقیم تر از سایر تکنیک های خانواده درمانی، به هر یک از اعضای خانواده وظیفه ای اختصاص داده می شود تا نحوه تعامل با سایر اعضای خانواده خود را بهبود ببخشد، به ویژه کسانی که ممکن است با چالش های منحصر به فردی روبرو شوند یا با بیماری ها یا اختلالات روانی یا عصبی دست و پنجه نرم کنند. این روش درمانی همچنین اقتدار غالب ترین اعضای خانواده را زیر پا می گذارد و اجازه می دهد تغییرات ارتباطی بین اعضای خانواده و مبتلایان به علائم مثبت ایجاد شود.

4. روایت درمانی

روایت درمانی، رویکردی در خانواده درمانی

روایت درمانی به اعضای خانواده کمک می کند تا با تشخیص و پذیرش ویژگی ها ، مهارت ها و هدایای مثبت افراد ، روایت های شخصی خود را شکل دهند تا به آنها در مواجهه سازنده و غلبه بر مشکلاتی که ممکن است در واحد خانواده یا زندگی فردی خود با آن روبرو شوند کمک کند. روایت درمانی بیماران را تشویق می کند تا از تأثیرات منفی یا مخرب رهایی یابند که ممکن است شناخت داخلی و ارزش ، توانایی و شایستگی خود را تضعیف کند. روایت درمانی همچنین در سایر زمینه های مشاوره مانند مشاوره و درمان اجتماعی یا فردی استفاده می شود.

5. تراژدی درمانی

درمان بین نسلی روابط و تعارضات بین نسلی در واحدهای خانواده را بررسی می کند و سیستم های اعتقادی مشکل ساز یا مخرب را که اغلب بین یک نسل به نسل دیگر منتقل می شوند ، از نزدیک مورد بررسی و تجزیه قرار می دهد. این روش زمانی می تواند مفید واقع شود که بیش از دو نسل از یک خانواده در یک خانه زندگی می کنند و با درگیری روبرو هستند – به عنوان مثال ، پدربزرگ و مادربزرگ ، والدین و فرزندان همه با هم زندگی می کنند. این تکنیک اغلب همراه با درمان میلان مورد استفاده قرار می گیرد.

کلام آخر

خانواده درمانی اغلب کوتاه مدت است و به طور متوسط ​​پنج تا بیست جلسه است. درمانگران خانواده بسته به نیازهای فردی خانواده مورد نظر ممکن است از یک ، دو یا حتی همه این تکنیک ها استفاده کنند. این ممکن است به تشخیصهای فردی هر یک از اعضای خانواده بستگی داشته باشد که ممکن است بر پویایی و تعارض خانواده تأثیر بگذارد. هدف از خانواده درمانی ایجاد یک واحد خانوادگی هماهنگ و سالم است و به هر یک از اعضای خانواده مهارت ها و ابزارهایی برای تعمیق روابط سالم با خانواده هایشان در سالهای آینده می دهد.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات